Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Sejnach

Adres
Powiatowe Centrum Pomocy
Rodzinie w Sejnach

ul. Piłsudskiego 34, 16-500 Sejny
Kontakt telefoniczny
87 517 34 15
e-mail: pcpr@powiat.sejny.pl

Mistrzowie carvingu w Sejnach.

Dodano: 27.11.2013 r.

Uczestnicy projektu systemowego „Nowe jutro – program integracji zawodowej i społecznej” uczą się sztuki carvingu pod okiem najlepszych carverów w Polsce Pawła Sztenderskiego oraz Grzegorza Gniecha.

Carving (ang. Carve – rzeźbić) czyli fantazyjne rzeźbienie w owocach i warzywach zbiera w Polsce coraz większą rzeszę zwolenników. Osób zajmujących się tą tajską sztuką jest już w naszym kraju bardzo dużo, nie tylko w gronie kucharzy. Każdego roku odbywają się również ogólnopolskie zawody, by wyłonić tych najlepszych z najlepszych. Do grona najlepszych carverów w Polsce bez wątpienia należą Paweł Sztenderski oraz Grzegorz Gniech.

Dekoracje z owoców tworzy się bazując na owocach egzotycznych. Dojrzewają one bardzo szybko i stają się soczyste, toteż najlepszym materiałem dla carvingowca są one wtedy, gdy są niedojrzałe. Są to m. in. wszelkiego rodzaju arbuzy, melony i dynie a także papaja czy ananas. Ze względu na swoją wielkość są one wdzięcznymi owocami dla początkujących. Do dekoracji z warzyw najczęściej używa się rzodkwi, buraków, różnego rodzaju rzep, brukwi, kabaczka a także marchwi, selera, kalarepy. Warzywa są zazwyczaj mniejsze od owoców więc stworzenie pięknej kompozycji z warzyw wymaga już nie lada umiejętności i pewnej wprawy. Źródło: http://www.carving-art.pl

Kurs carvingu jest kolejnym działaniem Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Sejnach w ramach projektu systemowego „Nowe jutro – program integracji zawodowej i społecznej”. Uczestnicy kursu poznają zagadnienia teoretyczne jak historia, geneza i rodzaje sztuki carvingu oraz zdobędą umiejętności dotyczące rzeźbienia i wycinania dekoracji w najróżniejszych podłożach jak ogórki, pomarańcze, cukinie, banany itp. Prowadzący zapoznają początkujących carverów również z praktycznymi możliwościami wykorzystania nowozdobytych umiejętności na rynku pracy.

Projekt jest współfinansowany przez Europejski Fundusz Społeczny w ramach priorytetu VII Promocja integracji społecznej, Działania 7.1 Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji, Poddziałanie 7.1.2 Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji przez powiatowe centra pomocy rodzinie, Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki”.